Školní rok 2022/2023

Revolution train

V úterý 4. října 2022 měli žáci sedmých ročníků příležitost se na kolínském nádraží zúčastnit unikátního protidrogového programu. Ten se uskutečnil ve speciálně utvořené multimediální vlakové soupravě sestávající se z 6 vagónů, 4 kinosálů a 8 interaktivních místností a skutečném příběhu o drogové závislosti. Cílem tohoto vlakového programu bylo prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů efektivně zapůsobit na návštěvníka vlaku, na jeho pohled na legální i nelegální drogy.

Greenlife - Kostarika

Na začátku října se konala na prvním i druhém stupni naší školy přednáška, která se věnovala projektu Green Life. Tato nezisková organizace se zabývá ochranou ohrožených druhů zvířat na Kostarice ve Střední Americe. Byla zmíněna i ochrana medvědů hnědých na Slovensku. Součástí přednášky bylo vyprávění o dvou národních parcích v ČR – o Českém Švýcarsku a Krkonoších. V prvním případě nám byla vysvětlena příčina katastrofálního požáru u Hřenska, za který může lidská hloupost.

Hvězdárna Hradec Králové

V úterý 11. října vyrazili žáci 5.B na exkurzi do hvězdárny v Hradci Králové. Bylo zde k vidění mnoho zajímavých věcí, jako např. plazmová koule. Promítání v planetáriu bylo opravu úžasné a chvilkami to vypadalo, jako kdybychom se opravdu pohybovali ve vesmíru. Promítaly se informace o všech osmi planetách: Merkur, Venuši, Zemi, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Pak šli žáci do hvězdárny a seznamovali se s hvězdářským dalekohledem.

Ride Wheel Show

V pondělí 31. 10. 2022 k nám do školy zavítala Ride Wheel Show. Přijel k nám mistr České republiky Lukáš Müller. Ukázka trvala hodinu a půl. Ukazoval nám skoky na bednách a říkal nám, co máme mít na kole jako povinnou výbavu. Lukáš vybral paní učitelku Forštovou a paní učitelku Vokounovou, které přeskakoval. Na konci jsme si mohli nechat podepsat plakát a vyfotit se.

Přednáška o AIDS, lásce a věrnosti

Dne 7. 3. 2023 k nám do školy přijel lektor, který nám přednášel o nebezpečných nemocech. Řízené přednášky se zúčastnily 8. ročníky. První část přednášky byla věnována bulimii a anorexii, další AIDS. Přednáška trvala 3 vyučovací hodiny, byla doplněna různými fotografiemi a videi. Lektor byl zábavný, uměl nás upoutat, i když vyprávěl zážitky, které byly velmi smutné. Byly to příběhy ze života lidí, se kterými strávil poslední chvilky života před jejich smrtí. Nebál se mluvit o tématech, která jsou tabu. Tato přednáška byla velmi zajímavá, dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Na lektora i téma přednášky budeme dlouho vzpomínat.

Terezín

TerezínDne 15.2. byla pro žáky 9. ročníku opět uspořádána exkurze do Terezína. Celodenní program obsahoval nejen komentovanou prohlídku ghetta, hřbitova s krematoriem a Malé pevnosti, ale také přednášku o dějinách holokaustu a workshop „Školákem v protektorátu“. Celý den v Terezíně byl pak završením dějepisného bloku, ve kterém jsme se věnovali druhé světové válce a dějinám protektorátu

Brno

Dne 17. a 18. dubna proběhla dvoudenní exkurze 9. B do Brna. Byl naplánovaný pestrý program. Procházka centrem města, z Káznice Cejl, hrad Špilberk a především ubytování a přespání v protiatomovém bytu Z-10. ,,Pokoje‘‘ v bunkru byly zajímavé. Ráno na nás čekala v bunkru retro-snídaně a potom jsme vyrazili vstříc dalším zážitkům. Moravská zemská knihovna byla naším 1. cílem druhého dne. Překvapila nás moderní budova. Přečkali jsme v knihovně dešťovou přeháňku a pěšky se přemístili do zahrady vily Löw Beer a Tugenhat. Vilu jsme si prohlédli sice jen z venku, je ale neuvěřitelné, jak někdo před 100 lety mohl vytvořit něco tak nadčasového a moderního i pro dnešní dobu. Procházkou jsme se přemístili z náměstí na Petrov ke kostelu Petra a Pavla. Tato exkurze byla pro nás zajímavou zkušeností a zážitkem.

Hasiči Kolín

V pondělí 5. června 2023 se vydala 1. A na exkurzi ke kolínským hasičům. Když jsme dorazili na základnu, vzala si nás na starosti paní kpt. Mgr. Renata Krutská, která nás provedla po celé základně - podívali jsme se do garáží, kde nám pan hasič ukázal, jak sjíždí po tyči, když mají zásah. Prošli jsme si hasičská auta, sedli si do člunu, zkoušeli jsme si pracovat s hadicí. V druhé polovině exkurze jsme se šli podívat do učebny, kuchyňky, posilovny, chemické laboratoře. Nakonec jsme měli štěstí a mohli jsme si prohlédnou výjezd hasičů k padajícím střešním taškám.

Pražský hrad

V průběhu června se konaly exkurze do Prahy, kterých se zúčastnily všechny osmé ročníky. Jejich cílem byl především areál Pražského hradu, kterým nás provázela paní učitelka Smočková a jako dozor nás ještě doprovázela paní asistentka Kuzmová. Prohlédli jsme si katedrálu sv. Víta, Vladislavský sál, Zlatou uličku. Blížilo se poledne, a tak jsme byli svědky střídání hradní stráže, což byl pro všechny zážitek. Naše prohlídka pokračovala Nerudovou ulicí na Malou Stranu, přes Karlův most. Na chvíli jsme se také zastavili na Staroměstském náměstí u orloje.

TELEFONNÍ ČÍSLA

IČO:

Číslo účtu:
329192052/0300 (pouze pro platby obědů a svačin)